LEKSYKON

bezpieczeństwa i rozwoju człowieka


Publikowanie niniejszego leksykonu ma na celu ułatwienie interpretacji poglądów prezentowanych w literaturze przedmiotu, sygnalizowanie niedoskonałości aparatu pojęciowego nauki o bezpieczeństwie, zachęcanie pracowników naukowo-dydaktycznych i ekspertów do włączenia się w tworzenie ogólnodostępnego materiału ułatwiającego porządkowanie terminologii w tej dyscyplinie naukowej oraz do wspierania wysiłków w tym kierunku podejmowanych przez Zespół.

Dążymy do tego aby leksykon zawierał zbiór haseł/terminów odnoszących się do bezpieczeństwa i rozwoju człowieka wraz z autorskimi opisami ilustrującymi  różnorodny dorobek, rezultaty odrębnych badań oraz poglądy ekspertów reprezentujących różne państwa, kultury, szkoły.

Materiał jest aktualizowany na podstawie propozycji członków Zespołu oraz ekspertów współpracujących z Zespołem. Zapraszamy do przesyłania korespondencji dotyczącej nowych haseł oraz ewentualnych uwag do zamieszczonych już treści na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.z dopiskiem LEKSYKON w temacie wiadomości.

Opisy haseł porządkowane są według alfabetycznej kolejności źródeł. Opisy zaczerpnięte z literatury obcojęzycznej cytowane są w oryginale w celu uniknięcia potencjalnych problemów związanych z mało precyzyjnym tłumaczeniem (robocze tłumaczenia opisów mile widziane - wraz z inicjałami autora tłumaczenia będą umieszczane w nawiasie po treści oryginalnej). Nawias z numerem Zespołu (Z.V) poprzedzający opis sygnalizuje rekomendację zwrócenia szczególnej uwagi na jego treść.

 

INDEKS HASEŁ                                

 

A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, Ł, M, N, O, P, R, S, Ś, T, U, W, V, Z, Ż, Ź